Sonbaharda spor yapmamızı sağlayacak yöntemler

Yaz aylarından sıyrılıp serin havalara geçiş yaptığımız şu günlerde daha sakin daha huzurlu miskinliği fazlasıyla hissederiz üzerimizde.

Sonbahar geldi çattı ufak ufak yağmurlar başladı, yerini sert esen rüzgarlara bırakmaya başladı bile. Yaz aylarında sıcak olduğunu düşünüp yapılmayan açık hava antrenmanı sonbahar da yeniden başlamak için tam zamanı. En azından nefes aldığımız bir dönem içerisindeyiz. Ve hatta bir sonraki yaz vücudu hazırlamak için de bir nevi başlangıç noktası.

Peki;

Sonbaharı aktif geçirmeniz için fikirlere ihtiyacınız var mı?

Şayet öyleyse haydi bakalım motivasyon veren sihirli cümlelere;

1-Park alanlarındaki yoğunluğun azaldığı şu günlerde   avantaja çevirebiliriz bu durumu spor salonlarına bağlı kalmadan kendinize uygun saatlerde yapacağınız yürüyüşler hafif tempolu yürüyüşler temiz havanın verdiği rahatlık ve bol oksijen fazladan kalori yakmamızı sağlayacaktır.

2-Yapılacak fiziksel aktiviteler vücutta beyin tarafından salgılanan ve mutluluk hormonu dediğimiz endorfin hormonunu salgılanmasını sağlayarak sonbahar da meydana gelen duygusal yoğunluğu azaltmaktadır.

3-Kardio egzersizlerinin yanında haftada 2- 3 gün yapacağınız direnç egzersizleri ile kaslarınızı güçlendirerek azalmış olan metabolizma hızımızı yükseltmek mümkün. Direnç egzersizleri kaslarınızı aktivite ederek vücudumuza alınan kalorileri enerjiye dönüşmesini sağlayarak yağ oranının azalmasına ve şekil etmemize neden olacaktır.

4-Sonbahar mevsiminde C vitamini almamızda vücut direncimizi artırılmasına bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Ve yine bu mevsimlerin geçiş dönemlerinde yaşadığımız hava değişimi sıvı tüketimi ve lif ihtiyacımızı arttırılmalı.

5-Sonbahar’da açık havada spor yaparken dikkate alman gereken en önemli diğer bir konu ise spor kıyafetlerimiz; nemi emen kumaşlar olmalı, seni serin tutan tayt ve eşofman altları bizde daha rahat hareket etmemizi sağlar.

6- Koşmak için de doğru koşu ayakkabısı edinmek çok önemli. Doğru koşu ayakkabısı, ayaklarınızı saran, burkulmaları önleyecek, yer bastığınızda ağırlığınızla yere basma şiddetini yumuşatan ve topuklarınızdan dizinize ulaşacak geri tepkiyi emebilen ayakkabı olmalıdır.

7-Disiplinli ve planlı bir program ile   birlikte yaz mevsimine yaklaştığımız zaman dilimine kadar  kapalı giysiler giyinmeyi fırsata çevirip ‘Merhaba yeni bir ben’ diyebilirsiniz. Yeni sezona bomba gibi girmek sizin elinizde.

Sevgiyle Kalın…